Pompa Ciepła - Pompy Ciepła - Dofinansowanie do 90%

TermoModernizacja Polska
grafika11
tel. 825 400 026
Mickiewicza 41, Chełm
Przejdź do treści

Pompa Ciepła

CIEPŁA
POMPY
Termo Modernizacja Polska

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
od 9:00 do 16:30


TermoModernizacja Polska Sp.J.
ul. Mickiewicza 41
22-100 Chełm
NIP: 563 241 57 84
DOFINASOWANIE
do  90% na zakup i montaż pompy ciepła

tel. 825 400 026
2019-04-14
WYWIAD PRASA


Nie stać nas na „tanie” paliwa grzewcze, czy alternatywą może być Pompa Ciepła ?

Rozmowa z Piotrem Krukiem, właścicielem firmy TermoModernizacja Polska z Chełma.
Jednym z głównych  czynników które sprawiają, że polskie gospodarstwa domowe powoli, ale jednak konsekwentnie przechodzą na nowocześniejsze źródła ogrzewania są koszty eksploatacji.
Przykładem mogą być pompy ciepła, które jeszcze do niedawna uchodziły za produkt luksusowy, a dziś są instalowane w co ósmym nowo wybudowanym domu jednorodzinnym. Z czego wynika ten „boom” na pompy ciepła? O tym rozmawiamy z Piotrem Krukiem, właścicielem firmy TermoModernizacja Polska z Chełmu, specjalizującej się w doborze i montażu nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Redakcja: Pompa ciepła, czyli właściwie co?
Piotr Kruk: Pompy ciepła to rodzina urządzeń grzewczych, które wykorzystują otaczającą nas energię: zgromadzoną w gruncie lub powietrzu. Dlatego obowiązuje tutaj klasyczny podział na pompy ziemia-woda ,powietrze-powietrze oraz pompy ciepła typu powietrze-woda. Moja firma zdecydowanie rekomenduje te ostatnie.
Redakcja: Dlaczego?
Piotr Kruk: Z powodu znacznie niższego kosztu inwestycji. Pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga robót ziemnych, wprowadzania zmian w kotłowni.  Można ją zamontować w praktycznie każdym budynku, „starych” oraz nowo budowanych, bez potrzeby ingerowania w istniejącą instalację grzewczą.
Redakcja: Brzmi dobrze, ale panuje powszechne przekonanie, że pompy ciepła powietrze-woda nie sprawdzają się w naszym klimacie. Rzekomo mogą być problemy z wydajnością w okresie mrozów.
Piotr Kruk: Dobrze, że padło słowo „rzekomo”. Wymienione obawy są wyłącznie mitem. Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda zachowują bardzo wysoką sprawność  przy temperaturach przekraczających – 25C . Ogólny bilans energetyczny oraz finansowy wyjdzie na duży plus.
Redakcja: No właśnie: co z kosztami eksploatacji pompy ciepła powietrze-woda?
Piotr Kruk: Trudno je określić bez znajomości specyfiki konkretnego budynku. Ostrożnie szacuje się jednak, że eksploatacja pompy ciepła powietrze-woda w domu o powierzchni ok. 150 m2 jest o około 25-50% tańsza w porównaniu z kotłem węglowym. Zakładając więc, że inwestor wydaje rocznie 4500 złotych na węgiel, jego rachunki mogą spaść nawet o 2 250  złotych. To konkretne pieniądze, które można przeznaczyć np. na przyjemności.
Redakcja: Te wyliczenia najwyraźniej przemawiają nam do wyobraźni. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym przez 7 lat z rzędu notowano wzrost sprzedaży pomp ciepła.
Piotr Kruk: Wcale mnie to nie dziwi. Polacy potrafią liczyć, a prowadząc firmę działającą w obszarze szeroko pojętych odnawialnych źródeł energii obserwuję też, że coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na koszty, ale również własne bezpieczeństwo i dobro środowiska naturalnego. Mam wrażenie, że nareszcie nadrabiamy dystans do Niemiec czy Skandynawii także w zakresie świadomości energetycznej.
Redakcja: Pod względem ekonomicznym daleko nam jednak do Skandynawii…
Piotr Kruk: Zgadzam się, ale właśnie dlatego zawsze podkreślam, że po prostu nie stać nas, jako społeczeństwa, na tzw. tanie paliwa grzewcze. Węgiel czy drewno opałowe stale drożeją, ogrzewanie domu kotłem węglowym jest kompletnie nieopłacalne, nie wspominając już o szkodach dla środowiska i własnego zdrowia.
W kontekście pomp ciepła mówi się niemal wyłącznie o bardzo niskich kosztach ogrzewania. Tymczasem chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze inne, niemniej ważne korzyści dla inwestora. Chodzi chociażby o bezpieczeństwo (brak ryzyka wybuchu gazu czy zaczadzenia) oraz o 100% bezobsługowość. Użytkowanie pompy ciepła jest niezwykle komfortowe. Praca urządzenia jest bezgłośna, a ryzyko jakiejkolwiek awarii czysto hipotetyczne.
Redakcja: Załóżmy, że któryś z naszych Czytelników po lekturze tego wywiadu zdecyduje się wymienić np. kocioł węglowy na pompę ciepła powietrze-woda. Co powinien zrobić?
Piotr Kruk: W pierwszej kolejności zalecam skontaktowanie się z TermoModernizacja Polska mieszczącego się na ul. Mickiewicza 41 w Chełmie. Obsługujemy inwestycje na terenie całego województwa lubelskiego. Przyjedziemy na miejsce, ocenimy możliwości techniczne montażu pompy ciepła i przedstawimy wstępną ofertę cenową. Po podpisaniu umowy przygotujemy projekt instalacji, zamontujemy i uruchomimy pompę ciepła oraz obejmiemy ją fachowym serwisem. Szybko, czysto, przy minimalnym angażowaniu inwestora.
Redakcja: „Nie stać mnie na pompę ciepła”: często Pan to słyszy?
Piotr Kruk: Na szczęście coraz rzadziej. Nie ukrywajmy, że sytuacja ekonomiczna w naszym kraju sukcesywnie się poprawia i coraz więcej rodzin, nawet mających przeciętne dochody, może sobie pozwolić na zakup nowoczesnego, ekonomicznego źródła ogrzewania, jakim jest pompa ciepła powietrze-woda. Zwłaszcza po skorzystaniu z dotacji.
TermoModernizacja Polska jako jedna z nielicznych firm w województwie lubelskim oferuje kompleksową pomoc na etapie wnioskowania o dotację, np. z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Napiszemy wniosek za inwestora, przygotujemy całą dokumentację, co znacznie zwiększa szansę na uzyskanie nawet 90% dopłaty do zakupu pompy ciepła. Te pieniądze naprawdę są dostępne – wystarczy tylko po nie sięgnąć. I radziłbym się pospieszyć, bo wiadomo, jak to jest z programami rządowymi. Kryteria (dziś bardzo korzystne) mogą niedługo zostać zmienione.
Redakcja: Dziękujemy za rozmowę
STRONA GŁÓWNA
grafika11
grafika11
TermoModernizacja Polska A. i P. Kruk Sp.J.
ul. Mickiewicza 41, 22-100 Chełm
NIP: 563 241 57 84, KRS: 0000388717
REGON: 060777696
tel. 825 400 026
FIRMA RODZINNA
od 2011r.
Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
9:00 do 16:30
Wróć do spisu treści